Aynı Ay İçerisinde Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteğinden Yararlanılabilir ÖZET: 4447 sayılı Kanunun Geçici 24’üncü maddesi kapsamında ücrets… 

 

 

Aynı Ay İçerisinde Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteğinden Yararlanılabilir

 

Aynı Ay İçerisinde Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteğinden Yararlanılabilir

ÖZET:

4447 sayılı Kanunun Geçici 24’üncü maddesi kapsamında ücretsiz izin bildirimi yapılacak dönemde, pandemi nedeniyle verilen ücretsiz izinle birlikte kısa çalışma ödeneği alma durumu olması halinde Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeninin, “29-Pandemi Ücretsiz İzin ve Diğer” olarak seçilmesi gerekmektedir.

AYNI AYDA HEM KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE HEM NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ALINMASININ ŞARTLARI

TÜRMOB olarak 22/6/2020 tarihinde SGK’ dan “Covid 19 pandemisi kapsamında alınan tedbirleri müteakip geçilen normalleşme süreci sonrasında birçok firmanın kısa çalışma ödeneğini sonlandırdığı, birliğimize gelen yoğun sorulardan Haziran ayının kalan süreleri için çalışanlarını nakdi ücret desteği kapsamında ücretsiz izinden yararlandırmak isteyen işverenlerin 27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler mi yoksa 29- Pandemi Ücretsiz İzin veya Diğer (4857 Geç. 10. Md.) kodunu mu seçecekleri hakkında tereddüt oluştuğu belirtilerek.” görüş talebinde bulunulmuştur.

Nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanma konusunda 1 ay uzatma olmasına rağmen, uzatmanın biteceği ayda aynı konunun tereddüt yaratacağı açıktır.

SGK, ilgili mevzuat bölümünde belirtilen ve İŞKUR’ un da görüşünü alarak verdiği cevapta”


Uygulama bakımından 4447 sayılı Kanunun Geçici 24’üncü maddesi kapsamında ücretsiz izin bildirimi yapılacak dönemde, pandemi nedeniyle verilen ücretsiz izinle birlikte ilgili Madde (Geçici 24) kapsamına girmeyen bir eksik gün nedeninin söz konusu olması halinde (kısa çalışma ödeneği de olsa), Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeninin, “29-Pandemi Ücretsiz İzin ve Diğer” olarak seçilmesi gerektiği belirtilmiştir.” şeklinde açıklama yapmıştır.

Buna göre, 4447 sayılı Kanunun Geçici 24’üncü maddesi kapsamında ücretsiz izin bildirimi yapılacak dönemde, pandemi nedeniyle verilen ücretsiz izinle birlikte kısa çalışma ödeneği alma durumu olması halinde Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeninin, “29-Pandemi Ücretsiz İzin ve Diğer” olarak seçilmesi gerekmektedir.

SGK Genel Yazısı İçin Tıklayın

Kaynak: TÜRMOB